• {{items.Adi}}

Carbotec NIR

Sıvılarda çözünmüş karbondioksitin sürekli ölçümü için CARBOTEC NIR tam anlamıyla uygundur. Cihaz, maksimum hassasiyet ve en yüksek doğruluk gerektiren uygulamalar için tasarlanmıştır.

CARBOTEC NIR, suda ( örn. İletkenlik kontrolü için ) veya fermantasyon reaktörlerinde çözünmüş CO2'nin ölçümü için çok hassas, optik bir karbondioksit sensörüdür. CO2 içeriği, bir fermantasyon reaksiyonunun ilerleyişine dair bir gösterge verebilir.

Yeni nesil CARBOTEC NIR sensörleri, Zayıflatılmış Toplam Yansıma ( ATR ) teknolojisine dayanmaktadır. Yakın kızılötesi ( NIR ) ışık, safir kristalden iletilir. NIR ışığı, kristalin iç yüzeylerine birkaç kez yansırken, dış yüzeyler karbonatlı sıvı ile temas halindedir. CO2 molekülleri iletilen ışığın spesifik dalga boyunu emdiğinden, her yansıma üründeki CO2 içeriğine göre yoğunluğu azaltır. Sensör, NIR absorpsiyonu ile ölçülen "gerçek" karbondioksit içeriğini sağlar. Ölçüm sonucunun rengi, bulanıklığı ve viskozitesinden değil üründeki diğer gazlardan da etkilenmez. Hareketli parçaların olmaması nedeniyle, cihaz neredeyse hiç bakım gerektirmez. Ölçülen sinyalin herhangi bir sıcaklık kayması, dahili bir Pt100 sensörü tarafından otomatik olarak telafi edilir.

{{items.Soru}}