• {{items.Adi}}

FatExtractor E-500 SOX/LSV Ekstraksiyon Sistemi

Buchi FatExtractor E - 500 SOX / LSV Otomatik Soxhlet Ekstraksiyon Sistemi, Hızlı Yağ Tayin Cihazı FatExtractor E - 500 Serisi, değiştirilebilir cam aksam yapısı ile Soxhlet, Hot Extraction ( Randall ) ve Continous Extraction ( Twisselmann ) metotlarına göre konfigüre edilebilir yapıdaki tek ekstraksiyon sistemidir. Standart metotlara tam uyumluluk sağlayarak, yeni nesil yapısı ile tekniğe göre en hızlı ekstraksiyon süresini ve en yüksek performansı sunar.  H - 506 Hidroliz ünitesinden, numune transfersiz ve filtresiz numune aktarımı ile toplam yağ analizleri için kolay uygulama olanağı sunar. Birbirinden bağımsız yönetilebilir 6 numune kapasiteli yapısı ile esnek çalışma olanağı sağlar. Opsiyonel Analit Koruma sistemi ile, uygulama sırasında sürekli solvent miktarı takibi yapılarak, analitin direkt ısıya maruz kalması engellenir ve analit korunur. Tanımlı solvent kütüphanesi ile, solvente göre otomatik metot optimizasyonu gerçekleştirir. İzlenebilir yapısı, güvenlik sensörleri kullanıcı güvenliğini ön planda tutar.

Yağ Tayini İçin Klasik Soxhlet Ekstraksiyon Metotunu Gerçekleştiren Otomatik Soxhlet Ekstraksiyon Sistemi.

Buchi FatExtractor E - 500 SOX / LSV Öne Çıkan Özellikleri;

 • Yöntem: Soxhlet
 • Katı – Sıvı Ekstraksiyonu
 • Kontrol Paneli: 4.3” Standart veya 7” PRO
 • Kapasite: 6 
 • Analit Koruma Sistemi: Opsiyonel
 • Minimum solvent tüketimi
 • Yüksek solvent geri kazanımı ( > %90)
 • Standart metotlara uygunluk 
 • Ekstraksiyon yöntemine göre değiştirilebilir cam düzenek ve sensör yapısı ( Soxhlet, Randall, Twisselmann ) 
 • LSV ekstraktör seçeneği ile daha yüksek miktarlar ile çalışma olanağı
 • Petrol eteri, dietil eter, hekzan veya kloroform ile ekstraksiyon için uygun
 • Solvent kütüphanesi
 • Önceden tanımlanmış metotlar ve sezgisel operasyon
 • Ekstraksiyon aşaması ortalama 90 dakika ( Soxhlet )
 • Max. çalışma hacmi: 175 ml
 • Örnek tutucu hacmi: 65 / 120 ml ( LSV )
 • Numune başına tipik solvent kullanımı: Ortalama 100 ml
 • Sıcaklık aralığı [°C]: < 70
 • Su tüketimi: Maks. 1,7 L / dak
   

{{items.Soru}}

Avokadoda yağ tayini

Geleneksel olarak, avokado (Persea americana) genellikle herhangi bir yemeğin önemli bir parçası olduğu veya ünlü Guacamole sosu için kullanıldığı latin amerika diyetinde kullanılır. Günümüzde, avokado tüm dünyada giderek daha popüler hale geliyor. Artan talebin arkasındaki nedenlerden biri, benzersiz bileşimidir. Pek çok vitamin ve mineralin yanı sıra özellikle sağlıklı doymamış yağ asitleri için iyi bir kaynaktır.
 

Yer Fıstığında Twissellman Ekstraksiyon Metotu ile Yağ Tayini

Yer fıstığı örneklerinde yağ tayini için basit ve güvenilir bir prosedür tanıtıldı. Bu Uygulama Notu, Amerikan Petrol Kimyacıları Derneği'nin resmi AOCS Ab 3-49 yöntemini izler. Standart AOCS Ab 3-49 yöntemi, 2 saatlik bir ekstraksiyon süresine sahip Butt tipi bir ekstraksiyon aparatıyla bir ekstraksiyon gerektirir. İki ekstraksiyon arasında başka bir homojenizasyon aşaması vardır. Butt tipi ekstraksiyon, FatExtractor E-500 ECE'de kullanılan Twisselmann ekstraksiyon yöntemine eşittir. Hem Alın tipi çıkarıcı hem de Ekonomik Sürekli Ekstraksiyon (ECE), numunenin sürekli olarak sıcak çözücü buharında tutulurken taze damıtılmış çözücü ile verimli bir şekilde durulandığı sürekli ekstraksiyonlardır. Yağ içeriği, ekstrakt sabit bir ağırlığa kadar kurutulduktan sonra gravimetrik olarak belirlenir.

Kenevir tohumlarında ham yağ tayini

Kenevir tohumları, omega-3 ve omega-6 yağ asitleri dahil olmak üzere protein, lif ve yağ asitleri bakımından zengindir. Zengin beslenme profilinin yanı sıra, kenevir tohumları bir dizi sağlık yararı sağlar. Antioksidan etkileri vardır ve çok sayıda rahatsızlığın semptomlarını azaltarak kalp, cilt ve eklem sağlığını iyileştirebilirler. Bu nedenle kenevir tohumlarına genellikle "süper gıda" adı verilir. Kenevir tohumları ayrıca kozmetik endüstrisinde ve biyoyakıt üretiminde yem olarak kullanılmaktadır. Kenevir tohumları, Cannabis sativa bitkisinden gelir, ancak zihin değiştirici bir etkisi yoktur.
Kenevir tohumlarında ham yağ tayini için basit bir prosedür tanıtıldı. Numuneler, FatExtractor E-500 kullanılarak bir Soxhlet ekstraksiyonu ile ekstrakte edilir. Ham yağ içeriği, ekstraktın sabit bir ağırlığa kurutulmasından sonra gravimetrik olarak belirlenir.

Yem numunesinde Soxhlet Metot uygulaması ile ham ve toplam yağ tayini

Yem ürünlerinde yağ tayini için basit ve güvenilir bir prosedür tanıtıldı. Bu Uygulama Notu, Avrupa Toplulukları Resmi Gazetesinden alınan resmi EC No. 152/2009 yöntemini izler. Direktif hem doğrudan ekstraksiyonu (ham yağ) hem de asit hidrolizinden sonra ekstraksiyonu (toplam yağ) içerir. İki prosedürden hangisinin kullanılacağı, numunenin niteliğine ve bileşimine bağlıdır:

Prosedür A - Doğrudan ekstrakte edilebilen ham sıvı ve katı yağlar

Bu yöntem, Prosedür B kapsamına dahil olanlar hariç , bitki kaynaklı yem materyallerine uygulanabilir .

Prosedür B - Toplam sıvı ve katı yağlar

Bu yöntem, hayvansal kaynaklı yem malzemeleri ve tüm karma yemler için geçerlidir . Önceden hidroliz olmadan sıvı ve katı yağların tamamen ekstrakte edilemediği tüm malzemeler için kullanılacaktır (örn. Glutenler, maya, patates proteinleri ve ekstrüzyon, pullanma ve ısıtma gibi işlemlere maruz kalan ürünler ).

Sonuçların yorumlanması: Prosedür B kullanılarak Prosedür A'dan daha yüksek bir sonucun elde edildiği tüm durumlarda, Prosedür B ile elde edilen sonuç gerçek değer olarak kabul edilecektir.

Her iki prosedür de bu Uygulama Notunda açıklanmıştır.

EC No. 152/2009 direktifi, 6 saatlik bir ekstraksiyon süresi gerektirir. Bu Uygulama Notu, sertifikalı bir referans malzeme numunesi aracılığıyla, 2 saatlik bir ekstraksiyon süresinin, FatExtractor E ‑ 500 SOX kullanılarak ham yağın yanı sıra toplam yağ için güvenilir ve tekrarlanabilir sonuçlar elde etmek için yeterli olduğunu göstermektedir.

Bitki bazlı süt alternatiflerinde yağ içeriği

Weibull-Stoldt'a göre farklı bitki bazlı süt alternatiflerinde yağ içeriğinin belirlenmesi için basit ve güvenilir bir prosedür tanıtıldı. Vegan beslenme ve sürdürülebilir bitki bazlı protein kaynakları tüketiciler tarafından giderek daha fazla talep edilmektedir. Ancak, bu alternatifler de diğer gıda türleri gibi güvenlik ve etiketleme ile ilgili gıda yasalarını karşılamalıdır. Bu gereksinimi karşılamak için, kalite kontrol için de uygun bir yağ tayini büyük ilgi görmektedir.
AN 414/2020 – Bitki bazlı süt alternatiflerinde yağ içeriği uygulama notu ile birlikte bu AN, günümüzün süt ürünleri alternatiflerinden oluşan geniş portföyü tamamlar. Sunulan uygulamada, numuneler HydrolEx H-506 kullanılarak hidrolize edilir ve ardından FatExtractor E-500 Soxhlet kullanılarak bir ekstraksiyon yapılır. Toplam yağ içeriğinin gravimetrik olarak belirlenmesi, ekstraktın sabit bir ağırlığa kadar kurutulmasını takip eder, bu da yüksek oranda tekrarlanabilir yağ içeriği sağlar

Bitkisel bazlı süt alternatiflerinde yağ içeriği

Weibull-Stoldt'a göre farklı bitki bazlı süt alternatiflerinde yağ içeriğinin belirlenmesi için basit ve güvenilir bir prosedür tanıtıldı. Vegan beslenme ve sürdürülebilir bitki bazlı protein kaynakları tüketiciler tarafından giderek daha fazla talep edilmektedir. Küresel gelirin yılda %16,7 artması ve her 4,5 yılda bir ikiye katlanması bekleniyor. En popüler ürünler soya, badem ve pirinç sütüdür. Ancak, bu alternatifler de diğer gıda türleri gibi güvenlik ve etiketleme ile ilgili gıda yasalarını karşılamalıdır. Bu gereksinimi karşılamak için, kalite kontrol için de uygun bir yağ tayini büyük ilgi görmektedir.
Sunulan uygulamada, numuneler HydrolEx H-506 kullanılarak hidrolize edilir ve ardından FatExtractor E-500 Soxhlet kullanılarak bir ekstraksiyon yapılır. Toplam yağ içeriğinin gravimetrik olarak belirlenmesi, ekstraktın sabit bir ağırlığa kadar kurutulmasını takip eder, bu da yüksek oranda tekrarlanabilir yağ içeriği sağlar

Kalsiyum sabununun yağ tayini

Bitki Bazlı Ette Toplam Yağ İçeriğinin Belirlenmesi